Luty – „Magiczna Moc Bajek”

W ramach realizacji piątej edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego ,,Magiczna moc bajek” wykonane zostało zadanie z Modułu V ,,Poznajemy nasz region”. W ramach tego zadania przedszkolaki zapoznały się z historią oraz herbem naszej miejscowości. Z ciekawością słuchały też legend związanych z regionem, które przeczytała im mama Łukaszka pani Wioleta Szlachta oraz pani bibliotekarka. Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, gdzie same ozdabiały herb Podszkla. W czasie spaceru zapoznały się z zabytkami naszej miejscowości. Na tablicy projektowej zaznaczyły najciekawsze zakątki poznane w czasie spaceru. Zrealizowaliśmy także zadanie „Jak odnaleźć własne korzenie?”. Dzieci poznały takie pojęcia jak: rodzina, pokrewieństwo, genealogia. Razem z rodzicami współtworzyły „drzewo genealogiczne”, niektórzy odtworzyli historię swojej rodziny nawet do prapradziadków. Gościliśmy na zajęciach warsztatowych emerytowaną panią dyrektor Krystynę Chowaniec, która opowiedziała o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych i wielkanocnych w naszym regionie. Przedszkolaków szczególnie zachwyciły lalki używane do szopki podczas kolędowania po domach.
Natomiast z modułu „Dobranocki z dawnych lat” dzieci obejrzały Przygody bajkowych kotów – Filemona i Bonifacego. Młody kotek Filemon jest niezwykle ciekawskim zwierzakiem, ale również nieco naiwnym. Każdy dzień jest dla niego okazją do zdobywania nowych doświadczeń. Ma on również przyjaciela, starego kota Bonifacego, który wiele już widział w swoim życiu i sporo wie na temat otaczającego go świata. Poznały całą historię przybycia małego białego kotka do domu Babci i Dziadka, jego relacji z dotychczas niepodzielnie władającym tu rezydentem – dużym, czarnym kocurem i przyjaźni, która się z czasem narodziła. Pokochały je całym sercem i obiecały, że będą wracać do tej uroczej dobranocki.