Kwiecień – Magiczna Moc bajek

W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek” udało nam się wykonać następujące zadania    z modułu VII –  PRZYJACIELE PRZYRODY: Z cyklu Dobranocki z dawnych lat tym razem obejrzeliśmy „Tajemnice wiklinowej zatoki”.Akcja tego serialu animowanego rozgrywa się nad wodą w środowisku zwierząt. Bohaterem jest młody piżmak Serafin, który rozpoczyna samodzielne życie. Buduje dom i zaprzyjaźnia się ze szczurem Archibaldem. Spotyka różne zwierzęta – jedne przyjazne, inne wrogie i przeżywa wiele przygód. Serafin z braku doświadczenia wplątuje się w liczne perypetie. Poprzez ukazanie swoistej edukacji życiowej małego piżmaka twórcy serialu zwracają uwagę młodym widzom na ważne dla każdego wartości: przyjaźń, koleżeństwo, zaufanie, odpowiedzialność. Walorem tego serialu jest staranna animacja, dobre tempo oraz atrakcyjne piosenki. Nic więc dziwnego, że dzieci z zapartym tchem śledziły kolejne odcinki tej dobranocki.„Zdrowie z łąk i pól” – stworzenie zielnika z roślin zebranych na łące, oglądanie, omawianie, nazywanie poszczególnych elementów budowy roślin oraz sposobów dbania o nie. Wykorzystanie w tym celu książki „Zielnik – Zioła łąk i ogrodów”.„Sprzątanie Ziemi” – obserwowanie przyrody, jej walorów, pogadanka o konieczności ochrony przyrody, dzikich zwierzętach, segregacji śmieci w oparciu o książki „Możemy uratować naszą Ziemię” oraz „Basia i śmieci”. Odbyły się również warsztaty plastyczne i powstały przepiękne prace w formacie 3D. Oczywiście włączyliśmy się także do akcji sprzątania, która odbyła w się w naszej szkole. „Woda, nasz najcenniejszy skarb”- zajęcia warsztatowe, zabawy badawcze, uświadomienie dzieciom znaczenia wody w przyrodzie i konieczności jej oszczędzania.Dzieci samodzielnie przeprowadziły doświadczenia, które sprawiły na nich niesamowite wrażenia.„Sowa, co bałagan ma w porządku” – Pan Poeta – lektura nauczyła przedszkolaki, że każdy z nas ma w domu przedmioty, zabawki, których już nie potrzebuje, a które mogą posłużyć innym. Wskazała także konieczność segregacji śmieci, starych przedmiotów, dzięki czemu istnieje szansa, iż powstanie z nich coś nowego – zapoznanie z terminem recyklingu.