Jakiego języka używał Mieszko I i Bolesław Chrobry? W jakim języku spisywano wtedy dokumenty? W średniowieczu,  w Polsce ludzie mówili wprawdzie po polsku, ale wszystko zapisywali po łacinie. Jak to więc się stało, że my dzisiaj mówimy i piszemy po polsku? Gdy do Polski przybył pierwszy historyk czyli Gall Anonim zapisał on historię Polski. Ale w jakim języku zapisał? Po łacinie. Gall Anonim pytał starych ludzi o to co się wydarzyło wcześniej. Oni opowiadali mu po polsku, a on zapisywał to po łacinie. A  w jakim języku mówili Rzymianie? Co ma wspólnego historia Polski z językiem starożytnych Rzymian? Odpowiedzią, na te i wiele innych pytań, były zajęcia warsztatowe przeprowadzone na lekcjach historii i języka polskiego w klasach IV-VIII. Język łaciński to nie tylko język starożytnego Rzymu, ale także klucz do zrozumienia kultury, filozofii i nauki, które kształtowały naszą cywilizację przez wieki. Jego wpływ na rozwój języków romańskich, filozofię, naukę i kulturę europejską jest niezaprzeczalny. W dzisiejszych czasach, choć uważany za „martwy” język, łacina wciąż odgrywa ważną rolę w wielu dziedzinach życia, takich jak medycyna, prawo czy nauki humanistyczne. Dlatego warto zanurzyć się w  fascynującą podróż przez historię, znaczenie i zastosowanie języka łacińskiego.