Skarpetkowe wyzwanie

Uczniowie naszej szkoły dołączyli się do akcji Skarpetkowe Wyzwanie, które odbywa się 21 marca i wiąże się z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia, symbolicznie, na znak uznania dla wyjątkowości każdego człowieka,  preferuje się noszenie dwóch różnych skarpetek. Wyzwanie podjęli uczniowie, którzy chcą okazać solidarność i wsparcie osobom z zespołem Downa oraz ich rodzinom. Celem jest między innymi szerzenie świadomości, że indywidualność ludzka czyni ten świat pięknym, bardziej kolorowym, interesującym i inspirującym.

Dlaczego skarpetki?

Różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom przypomina swoim kształtem właśnie skarpetkę.

Data 21. 03. również jest nieprzypadkowa. Ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy (trzeci) chromosom w dwudziestej pierwszej parze. To zaburzenie genetyczne jest fachowo nazywane trisomią dwudziestego pierwszego chromosomu.

Choć mają coś więcej, nie wywyższają się!