Witaj Maj, Trzeci Maj!

Witaj Maj, Trzeci Maj! To słowa pieśni, która rozbrzmiewała podczas szkolnych obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi.

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica ta, była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

Dlatego świętowanie 3 Maja jest wpisane w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. Jest też  wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.  Tym razem uczniowie klas I -V mieli za zadanie wykonać „Patriotyczne nakrycie głowy”, oglądnąć film na temat Konstytucji 3 Maja oraz zaśpiewać piosenkę „Witaj, majowa Jutrzenko”. Natomiast klasy VI – VIII, dodatkowo rozwiązywały „Test wiedzy o Konstytucji 3 Maja”, który pogłębił znajomość wielu ważnych faktów historycznych oraz przybliżył sylwetki bohaterów tamtych dni.