Szkolny Dzień Ekologa

„Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję – służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować.”

-Św. Franciszek z Asyżu

Światowy dzień zwierząt obchodzony jest na całym świecie czwartego października. W tym dniu przypada także wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt. Symbolizuje on troskę o drugiego człowieka, zwłaszcza ubogiego, a także o zwierzęta, które ów święty traktował z ogromnym szacunkiem. Październik to miesiąc dobroci dla zwierząt, dlatego siódmego października w naszej szkole zorganizowano Szkolny Dzień Ekologa. Motywem przewodnim tego dnia były zwierzęta leśne.

Najmłodsi uczniowie poznali zwierzęta zamieszkujące nasze lasy, ich cechy charakterystyczne, tropy, a także ich domy. Wadera, warchlak czy locha? Te słowa dotąd nie znane przez najmłodszych uczniów na pewno zapisały się w ich pamięci. Dzieci już wiedzą jak zachowywać się w lesie, jak pomagać zwierzętom leśnym i kiedy mogą być dla nas niebezpieczne. W ramach zajęć uczniowie wykonali piękne prace przedstawiające las i jego mieszkańców.

Starsi uczniowie przystąpili do Szkolnego Quizu wiedzy o zwierzętach leśnych. Poradzili sobie bardzo dobrze i pogłębili swoją wiedzę. Największą wiedzą wykazała się uczennica klasy 8 Julia Marszałek, która odpowiedziała prawidłowo na wszystkie pytania i przyznano jej tytuł mistrza wiedzy o zwierzętach leśnych. Wicemistrzem została uczennica klasy 4 Zofia Kusper. Gratulacje!

Ponadto uczniowie uczcili ten dzień zakładając zwierzęce elementy stroju.