Poznajemy Polskę

Uczniowie klas V-VIII naszej szkoły byli na dwudniowej wyciecze we Wrocławiu zorganizowanej w ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki było zwiedzenie Panoramy Racławickiej, Muzeum Narodowego, Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Pawilonu Czterech Kopuł oraz  Hali Stulecia. Na wystawie sztuki współczesnej czekała na nas niespodzianka, gdyż mogliśmy oglądać stałą wystawę słynnego  – Władysława Hasiora, związanego również z Podhalem.  Ponadto mieliśmy możliwość wraz z panią przewodnik podziwiać cudny zespół historyczny wrocławskiego centrum: m.in. Ostrów Tumski – najstarszą część miasta – Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, kościół św. Krzyża i kościół św. Idziego. Oprócz obiektów sakralnych na Ostrowie zobaczyliśmy słynny Most Tumski, zwany Mostem Zakochanych. Dużą atrakcją  był latarnik, którego zadaniem jest ręczne zapalanie 103 miejskich, gazowych latarni. Jest to jeden z nieodłącznych symboli Wrocławia. Niezależnie od pogody, w czarnym kapeluszu i pelerynie zapala każdą z nich, a nad ranem je gasi. Przechadzając się  ulicami Wrocławia,  uważnie rozglądaliśmy się w poszukiwaniu figurek krasnoludków, które również są symbolem miasta oraz walki młodych ludzi z komunizmem.

Podczas dwudniowego pobytu pogoda nam dopisała, więc bez przeszkód mogliśmy zobaczyć różnorodność fauny i flory w zoo i afrykarium oraz ogrodzie botanicznym. Największe wrażenie na nas wywarła Panorama Racławicka oraz historia namalowania tak olbrzymiego olejnego obrazu, przedstawiającego bardzo realnie elementy bitwy pod Racławicami. Efekt jest podobny do współczesnego kina 3D. To dzieło mimo swoich lat – niezmiennie wszystkich fascynuje.

Pomimo zmęczenia wróciliśmy do domu w dobrych humorach, bogatsi o ciekawe doświadczenia i niesamowite wspomnienia.