AKCJA MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ ,,SZKOŁA PAMIĘTA’’

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami włączyli się do ogólnopolskiej akcji  Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła Pamięta”, której celem było upamiętnienie postaci i wydarzeń ważnych dla Polski, a przede wszystkim dla lokalnej historii.

Uczniowie uporządkowali, złożyli wiązanki i zapalili znicze na naszych cmentarzach. Najpierw pomodlili się przy zabytkowych nagrobkach rodziny szlacheckiej Wilczków z 1827r. i 1847r., są  to jedne z najstarszych grobów na Orawie. Potem przy grobie wieloletniego dyrektora szkoły Andrzeja Chowaniec. Następnie  udali się na plac kościelny, gdzie dawniej znajdował się cmentarz parafialny, zachowały się na nim cztery groby. Z kolei uporządkowali groby na cmentarzu ziemiańskim, w którym znajduje się zabytkowy nagrobek Franciszka Radeckiego z 1915r.  oraz inne bezimienne nagrobki.  Ostatnim  miejscem pracy był  cmentarz epidemiczny, tam również był czas na chwilę modlitwy i zadumy.

Była to prawdziwa lekcja historii, kształtująca patriotyczną postawę u uczniów, którzy  poczuli prawdziwą więź ze swoją „małą Ojczyzną”.