Warsztaty historyczno-muzyczne

Przeżyliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na wiele sposobów staramy się czcić tę ważną dla nas Polaków datę. W związku z tym realizowaliśmy w naszej szkole projekt historyczno-muzyczny.

Podczas zajęć, uczniowie poznali sylwetki najwybitniejszych twórców Niepodległej. Mogli prześledzić najważniejsze fakty dotyczące  ojców założycieli Odrodzonej Ojczyzny  w komputerowej grze „Godność, wolność, niepodległość”. Oczywiście mówiliśmy też o zasługach prymasa Polski – kardynała Stefana Wyszyńskiego i Patrona naszej szkoły – Jana Pawła II.  Wszyscy mogli wykazać się kreatywnością w przygotowywaniu KARTEK DLA POLSKI. Poznali też  myśli dotyczące Ojczyzny wybitnych Polaków i stworzyli KARTY CYTATÓW. Takie myśli, które są uniwersalne, są szalenie ważne dla naszej tożsamości, dla naszego życia, pracy którą wykonujemy, dla  rozwoju naszego kraju. Uczyliśmy się śpiewu pieśni patriotycznych, przygotowaliśmy partyzanckie stroje, kotyliony i inne narodowe ozdoby. Zajęcia te nie były celem samym w sobie, ale za ich pośrednictwem chcieliśmy zmobilizować jak największą liczbę osób do rozmów na temat historii, zwłaszcza lokalnej. A przy okazji odkryliśmy piękną, ale  jakoś zamkniętą w gronie rodzinnym kartę historii naszej miejscowości, w której mieszkali i żyli bojownicy o Niepodległość. Zostali oni odznaczeni  Medalem Niepodległości. Są to: Jagódka Franciszek, Jagódka Wincenty, Naciasta Franciszek, Naciasta Jan, ks. Urvay Franciszek z Machałówki (zamieszkały u nas). Mamy nadzieję, że te zajęcia skłonią wszystkich  do przemyśleń, zmiany postaw i refleksji na temat patriotyzmu.