Sukces z HERODAMI

Bardzo nam miło poinformować, że po prawie stu latach  zagościły u nas  HERODY.   Jest to ogromne przedsięwzięcie. Udało nam się odtworzyć  ludowe przedstawienie bożonarodzeniowe odgrywane przez grupy kolędnicze, podobne do jasełek, czyli HERODY.  Okazuje się, że pod koniec XIX wieku w Podszklu były grane Herody przez ówczesnych mieszkańców. Treść przedstawienia opiera się na fragmencie Ewangelii (Mt 2, 16-19) opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda Wielkiego po humorystyczne sceny z Żydem i wizytę u Heroda Trzech Króli. Pracy było bardzo dużo, począwszy od przygotowania tradycyjnego tekstu po odszukanie  starodawnych  aktorskich strojów. Spróbowaliśmy swoich sił i udało się. Grupa  kolędnicza Zespołu „Serdocki” w składzie: Paweł Hosaniak, Tomasz Kościelniak, Dawid Gut, Wojciech Dziubek, Bartłomiej Król, Adam Wacławiak, Michał Jędraszczak,  Kacper Gut, Kuba Misiniec i Krzysztof Kościelniak zajęli na 25. Ogólnopolskim Spotkaniu Dziecięcych i Młodzieżowych  Grup Kolędniczych  Pastuszkowym Kolędowaniu – III miejsce. Podczas tego konkursu spotykają się młodzi kolędnicy z całego kraju. Nagroda zdobyta na tym konkursie należy do najcenniejszych wyróżnień. Stroje zostały zakupione ze Związku Podhalan Górali Orawskich w Podszklu. Uszyła je pani Agata Jagódka z firmy Wyoming, mieszkanka naszej miejscowości. Składamy ogromne gratulacje!!!