„Wstańcie, chodźmy” – XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

Tegoroczna pielgrzymka do Częstochowy nosiła hasło: „Wstańcie, chodźmy”. Było to spotkanie ponad 10 tys. osób z 240 placówek noszących imię Jana Pawła II w Polsce oraz z Wilna na Litwie i Grodna na Białorusi. W jej trakcie nawiązano do 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka. Wśród wielu pielgrzymów była i nasza szkoła reprezentowana przez 50- osobową grupę i sztandar szkoły, pośród 159 innych sztandarów.

W czasie homilii biskup Tomasik nawiązał do znaczenia słów: „Wstańcie, chodźmy”. Przypomniał, czym te słowa były w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski i jakie przesłanie niosą teraz. Potem został odczytany przez p. M. Gumińską list do Ojca Świętego Franciszka. Po Mszy Św. nastąpił akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, a ks. P. Mąkosa  odczytał list napisany przez ks. Ł. Kobielusa, misjonarza, który pracuje w Togo. Mszę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Pielgrzymka dla wszystkich ma duże znaczenie duchowe. Modlitwa u stóp Matki Jasnogórskiej nie jest dla nas codziennością. Bardzo ważny jest również aspekt społeczny tego dnia: spotkanie uczniów, opiekunów, dyrektorów i rodziców ze szkół noszących imię Jana Pawła II.