Gang Słodziaków a Królestwo Czystości

W dniu 19 listopada   zakończyły się u nas prace w ramach akcji „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, które trwały cały miesiąc. Głównym celem akcji było  inspirowanie dzieci do codziennego czytania i obudzenie w nich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Czytanie odgrywa w życiu wielką rolę i ograniczenie się tylko do jednego dnia to zdecydowanie za mało. Akcję zorganizowały: bibliotekarka Lucyna Hosaniak oraz nauczycielki klas O-III.  Ponieważ wszyscy kochają Słodziaków, dlatego w akcjach uczestniczyli uczniowie całej szkoły. Jednak najwięcej pracy włożyło 11 uczniów klasy II wraz z wychowawcą Małgorzatą Federak.

Natomiast w dniu 13 listopada w Dniu Głośnego Czytania zaproszono do czytania Przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec pana Tadeusza Czepiel. Na spotkaniu z najmłodszymi przeczytał  rozdział „Królestwo” oraz zasadził przed budynkiem szkoły dwa Magiczne Drzewa  przy pomocy przewodniczących klas I-VIII. To niejedyne zadania, które realizowano. Niektóre działania były dość pracochłonne, więc wymagały zaangażowania  uczniów, nauczycieli i rodziców. Najwięcej energii i serc zostało włożonych do wykonania głównych bohaterów serii książek o Gangu Słodziaków oraz utworzenia Drzewa Słodziaków. Do obu prac użyto tylko i wyłącznie  surowców wtórnych. Dzieci zaskoczyły swą pomysłowością i kreatywnością nawet samego Pana Przewodniczącego. Dużo radości sprawiło też najmłodszym wykonanie m.in. „Królowej recyklingu” i założenie „Lasu w słoiku”.  Wybrano najładniejszą odznakę tzw. „Przypominajkę Ekologiczną”, którą umieszczono w widocznym miejscu w szkole oraz w sklepach.

Cała zabawa ze Słodziakami bardzo  się wszystkim podobała. Krótka relacja nie oddaje  całego zaangażowania i emocji. Mamy nadzieję, że wszystkie te działania pomogły  zmotywować rodziców i uczniów do rozwijania prawdziwej pasji czytania oraz zwiększenia świadomości ekologicznej.