W listopadzie, pod okiem pani Lucyny Hosaniak, realizowaliśmy w klasach IV-VIII zadania ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku „BohaterON – włącz historię!”. 1 sierpnia 1944 roku zmienił życie wielu. Tam, gdzie słychać było syreny, kończyło się dotychczasowe życie i zaczynało nowe – powstańcze.
Poznaliśmy emocjonalną narrację Ireny Krajewskiej „Lali” oraz Jakuba Nowakowskiego „Tomka”. Natłok ich myśli i nerwowe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy warto?”. Obnażenie skrywanych lęków. Proste zachowania pozbawione heroizmu.
Jednak w powstańcach zwyciężyła chęć przeciwstawienia się okupantowi i była na tyle silna, że potrafiła zmienić ich rozpacz w wolę walki. Wspólny cel zjednoczył, a nadzieja na odzyskanie wolności dodawała odwagi. Były też omawiane inne słuchowiska: „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, „Głód, brud i wesela czyli życie codzienne podczas Powstania Warszawskiego”, „Iskra nadziei”. Nagraliśmy życzenia dla powstańców, narysowaliśmy plakaty i napisaliśmy kartki z życzeniami.
Leave a Reply