Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w projekcie „ Odkrywam Małopolskę” i wspólnie z uczniami z Piekielnika udaliśmy się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pogoda nam dopisała i bez przeszkód mogliśmy podziwiać malowniczą Dolinę Prądnika. Trasę zaczęliśmy od ruin Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie , a po drodze mijaliśmy niesamowite wytwory skalne, m.in. Skały Panieńskie, Igłę Deotymy, Jaskinię Krowią, Bramę Krakowską i zespół Skał Góry Koronnej z ukrytą pośród nich Rękawicą. Uczniowie w przyjemny sposób poszerzyli swoją wiedzę zwiedzając Multimedialną Ekspozycję Przyrodniczą Ojcowskiego PN.  Tutaj, w krótkim czasie, można było poznać wszechstronną przyrodę Ojcowa i Ojcowskiego Parku, posłuchać śpiewu ptaków, usłyszeć jaskiniowe echo i poczuć spadającą kroplę jaskiniowego deszczu oraz oglądnąć zdjęcia i film 3D. Podczas wycieczki mogliśmy także podziwiać najlepiej zachowany zamek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – Zamek w Pieskowej Skale oraz najsłynniejszą skałę w Polsce- Maczugę Herkulesa. Jednak największe emocje wzbudziło zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej, w której wnętrzu  można podziwiać efektowne nacieki takie jak: wodospad naciekowy z kropielnicą, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w jej stropie. Wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych. Jak łatwo się domyślić  największą atrakcje dla dzieci stanowiły żywe nietoperze.