80. rocznica powstania w getcie warszawskim – Żonkile

19 kwietnia przypadała rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w obchody 80.rocznicy tegoż powstania.  W każdej klasie zostały przeprowadzone akcje zaplanowane przez Muzeum Żydów Polskich – Polin. Dzieci najbardziej zafascynowała historia ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marka Edelmana, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. I dlatego żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci o wszystkich poległych i zamordowanych osobach. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Przygotowaliśmy też papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu.